«Україна та її останній трубадур». Несподівана оповідь про Україну в іспанській пресі ХІХ ст.
DOI:
https://doi.org/10.28925/2524-0757.2022.21Ключові слова:
теорія уявлень, Х. Валєра, «Gaceta de Madrid», козаки, УкраїнаАнотація
У статті представлено уявлення іспанської читаючої публіки про Україну в третій чверті XIX ст. Проаналізовано дві групи публіцистичних матеріалів – «Листи з Росії» (1856–1857) Хуана Валєри й статтю з продовженням «Україна та її останній трубадур», опубліковану в офіційному виданні «Gaceta de Madrid» у 1878 р., що вперше вводиться в науковий обіг. Зміст цих публікацій визначається як переломний у сприйнятті українських земель. На це вплинуло поширення етнографічного підходу, що вимагав вивчення народів замість держав і пропонував системний історико-культурний образ населення південно-західних губерній Російської імперії. У «Листах» Х. Валєри все ще присутня усталена до початку XIX ст. дихотомія негативного і позитивного образу козаків, натомість у матеріалах «Gaceta de Madrid» розповідь про козаків вписується в ширший контекст колишнього й теперішнього населення сучасних українських земель, для позначення яких автор здебільшого вживає термін «Україна» (Ukrania) та значно рідше «Малоросія» (la pequeña Rusia). Це дозволяє стверджувати, що завдяки етнографічному підходу відбувся перехід від уявлення про напівдикі землі козаків і татар, що губилися на широких просторах Східної Європи, до чітко окресленої етнографічної території, яка в модерну добу набула назву Україна.
Завантаження
Посилання
Adadurov, V. (2018). “Napoleonida” na Skhodi Yevropy: uiavlennia, proekty ta diialnist uriadu Frantsii shchodo pivdenno-zakhidnykh okrain Rosiiskoi imperii na pochatku XIX stolittia. Lviv: Vydavnytstvo Ukrainskoho katolytskoho universytetu.[in Ukrainian].
Chuma, B. (2011). La imagen del Imperio Ruso. Correspondencia de Juan Valera desde San Petersburgo (1856–1857). (стр. 57-59). España – Europa Oriental: el alejamiento geográfico y la proximidad cultural. Actas del Seminario Científico Internacional de Hispanistas, Lviv, 22 de octubre, 2010. Lviv: Astrolabio Editorial. [in Spanish].
Keppeler, A. (2022). Vid krainy kozakiv do krainy selian. Ukraina na vydnokoli Zakhodu u XVI–XIX st. Lviv: Litopys. [in Ukrainian].
Luniak, Y. (2012). Kozatska Ukraina XVI–XVIII st. u frantsuzkykh istorychnykh doslidzhenniakh. Kyiv-Nizhyn: Vydavets PP Lysenko M.M. [in Ukrainian].
Plokhii, S. (2013). Kozatskyi mif. Istoriia ta natsiietvorennia v epokhu imperii. Kyiv: Laurus. [in Ukrainian].
Vulf, L. (1994). Vynaidennia Skhidnoi Yevropy: Mapa tsyvilizatsii u svidomosti epokhy Prosvitnytstva. Kyiv: Krytyka. [in Ukrainian].
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Богдан Чума, Соломія Розлуцька
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах публічної ліцензії Creative Commons: Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.