Конфлікт інтересів
Поняття про конфлікт інтересів та його види
Конфлікт інтересів, щодо конкретного рукопису, виникає в тому випадку, коли один з учасників процесу рецензування або публікації (автор, рецензент, редактор) має зобов’язання, які могли б вплинути на його або її думку. Найчастішими причинами виникнення конфлікту інтересів є фінансові стосунки, особисті відношення, наукове суперництво та інтелектуальні «пристрасті».
Виділяють кілька основних видів конфлікту інтересів:
Персональний:
- Особисті відносини (дружба, шлюб, наставник, студент, сімейні відносини) з особами, які беруть участь в поданні та рецензуванні рукописів (авторами, рецензентами, редакторами або членами редколегії).
- Особисті переконання (політичні, релігійні, ідеологічні або інші), пов'язані з темою рукопису, які можуть перешкодити об'єктивному процесу публікації (на етапі подачі, рецензування, прийняття редакційних рішень або публікації).
Професійний:
- Колеги, які брали участь або спостерігали за проведенням даного дослідження.
- Членство в організаціях, які б лобіювали інтереси автора.
- Взаємовідносини з установами та фінансовими органами, включаючи неурядові організації, дослідницькі установи та благодійні організації.
Фінансовий:
- Дослідницькі гранти (від будь-якого спонсоруючи джерела).
- Патентні заявки (готівкові або очікувані), включаючи заявки інститутів, до яких має відношення автор і від яких він може мати прибуток.
- Гонорари, подарунки і винагороди будь-якого роду.
- Інші прямі або непрямі джерела фінансування або матеріальної вигоди, які суперечать чинному законодавству України та редакційній політиці журналу.
Процедура розв’язання конфлікту інтересів
- Усі учасники процесу рецензування і публікації (автор, рецензент, редактор) повинні повідомляти про наявність конфлікту інтересів, які можуть вплинути на результати їх роботи.
- Рецензенти повинні зазначити чи не мають ворожих стосунків з авторами. Якщо через особисті стосунки з автором рецензент не може об'єктивно оцінити рукопис – йому слід відмовитися від виконання завдання.
- Якщо, на думку редакторів, існують обставини, що можуть вплинути на неупереджений огляд, редакція не залучає такого рецензента.
- Редакція залишає за собою право не публікувати рукопис, якщо задекларований конфлікт інтересів ставить під загрозу об'єктивність та достовірність оцінювання дослідження.
- Якщо редакція виявить наявність конфлікту інтересів, що не був задекларований під час подання, то рукопис може бути відхилений.
- Якщо незадекларований конфлікт інтересів буде виявлено після публікації, за необхідності, статтю може бути виправлено або видалено.